Lajme dhe Ngjarje

Ministri Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të nd...
08/08/2018
 • Ministri Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të nd...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka shprehur shqetësimet e thella rreth ngjarjes së rëndë e cila ka ndodhur dje në Gjakovë, ku viktima të një vrasje janë një nënë dhe vajza e saj.

Ministri Tahiri: Projektligji i ri do të rris efikasitetin e prokurorëve në kon...
Prishtinë 24/07/2018
 • Ministri Tahiri: Projektligji i ri do të rris efikasitetin e prokurorëve në kon...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi, kanë vizituar sot Prokurorinë Speciale, ku janë pritur në takim nga Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku.

Ministri Tahiri: Raporti pozitiv nga KE është motivim për gjyqësor efikas, që p...
19/07/2018
 • Ministri Tahiri: Raporti pozitiv nga KE është motivim për gjyqësor efikas, që p...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi dhe kryetari i Gjykatës Supreme, Enver Peci, kanë vizituar sot Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku janë pritur në takim nga kryetarja e kësaj Gjykate, Afërdita Bytyçi.

Sqarim nga Ministria e Drejtësisë
11/07/2018
 • Sqarim nga Ministria e Drejtësisë

Ministria e Drejtësisë sqaron opinionin publik sa i përket disa shkrimeve të ditëve të fundit lidhur me Projektligjin për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme. Pretendimet se Projektligji në fjalë privon palët nga shkallshmëria e ankesës janë tërësisht të pabazuara.

Zëvendësministri Qelaj bashkërendon aktivitetet me Gjykatën dhe Prokurorin në M...
Mitrovicë 10/07/2018
 • Zëvendësministri Qelaj bashkërendon aktivitetet me Gjykatën dhe Prokurorin në M...

Zëvendësministri i Drejtësisë, Naim Qelaj në cilësi të Koordinatorit Nacional Kundër Dhunës në Familje, ka zhvilluar një vizitë në Gjykatën dhe Prokurorin Themelore në Mitrovicën e Veriut.

Ministria e Drejtësisë organizoi takim pune me Mekanizmin Koordinues Kundër Dhu...
Prizren 06/07/2018
 • Ministria e Drejtësisë organizoi takim pune me Mekanizmin Koordinues Kundër Dhu...

Me iniciativë të Zyrës së Koordinatorit Nacional për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje, Zëvendësministri i Drejtësisë, Naim Qelaj ka mbajtur takim pune me Mekanizin Komunal për Mbrojtjen nga Dhuna në Familje në të cilin kanë marrë pjesë, Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, Kryetari i Gjykatës Thmelore në Prizren, Ymer Hoxha, përfaqësues nga policia, prokuroria, Qendra për Punë Sociale, Zyra për Barazi Gjinore, Strehimorja dhe përfaqësues të institucioneve tjera.

Ministri Tahiri: Përmes mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar, do të fuqizojmë ...
Prishtine 03/07/2018
 • Ministri Tahiri: Përmes mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar, do të fuqizojmë ...

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka takuar sot Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike të Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, z. Richard Moore , Kryesuesen e Zyrës përgjegjëse për Kosovën në Zyrën e Jashtme, znj.Catherine Barnes, si dhe Ambasadorin Britanik, z.Ruairi O’Connell.

Ministri Tahiri: Fuqizimi i Sundimit të Ligjit, i pa alternativë
Prishtinë 27/06/2018
 • Ministri Tahiri: Fuqizimi i Sundimit të Ligjit, i pa alternativë

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, u takua sot me Drejtoreshën për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Genoveva Ruiz-Calavera.

MBAHET KOFERENCA REGJIONALE MBI PRAKTIKAT MË TË MIRA TË BE-së PËR RIKTHIMIN DH...
Shkup 27/06/2018
 • MBAHET KOFERENCA REGJIONALE MBI PRAKTIKAT MË TË MIRA TË BE-së PËR RIKTHIMIN DH...

Themelimi i BAMIN është bërë në Puntorinë e Përbashkët, në Prill të viti 2014, ku pjesëmarrës ishin përfaqësues nga shtetet e Ballkanit Perëndimor: të Shqipërisë, Kroacisë, Malit të Zi, IRJ të Maqedonisë dhe Sllovenisë, si dhe përfaqësues të Zyrës së EUROPOL për Pasuritë Kriminale.

Ministri Tahiri: Kodi i ri Civil do ta bëjë Kosovën më të qasshme, të besueshme...
26/06/2018
 • Ministri Tahiri: Kodi i ri Civil do ta bëjë Kosovën më të qasshme, të besueshme...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Shefen e Zyrës së BE-së/Përfaqësuesen e Posaçme të Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, morën pjesë sot në tryezën e fushatës informuese “Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”.

Ministria e Drejtësisë dhe Ambasada Amerikane organizuan trajnim për Rishikim F...
22/06/2018
 • Ministria e Drejtësisë dhe Ambasada Amerikane organizuan trajnim për Rishikim F...

Ministria e Drejtësisë, e mbështetur nga Ambasada e SHBA-së në Kosovë, ka organizuar trajnim "Fuqizimi I institucioneve të drejtësisë penale dhe sundimit të ligjit në Evropën Qendrore dhe Lindore".           

Zëvendësministri Qelaj mbetet i përkushtuar në zbatimin e Strategjisë kombëtar...
18/06/2018
 • Zëvendësministri Qelaj mbetet i përkushtuar në zbatimin e Strategjisë kombëtar...

Zëvendësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional Kundër Dhunës në Familje, z. Naim Qelaj, ka pritur në takim Kryetaren e Grupit të Grave Deputet të Kuvendit të Kosovës, deputeten Mexhide Mjaku –Topalli, Kryeshefen e Agjencisë për Barazi Gjinore, Edi Gusia, Prokuroren dhe anëtaren e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Sevdije Morina.

Zëvendësministri Qelaj vizitoi Malin e Zi
14/06/2018
 • Zëvendësministri Qelaj vizitoi Malin e Zi

Podgoricë, 14 qershor 2018- Zëvendësministri i Drejtësisë, Naim Qelaj, në cilësinë e Koordinatorit Nacional Kundër Dhunës në Familje, më 12 dhe 13 qershor ka realizuar një vizitë pune në Republikën e Malit të Zi.

Ministri Tahiri: Nuk do të tolerohen zyrtarët publik e politik që abuzuan me pu...
11/06/2018
 • Ministri Tahiri: Nuk do të tolerohen zyrtarët publik e politik që abuzuan me pu...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në një konferencë për media, ka prezantuar ndryshimet kryesore në Projektligjin e ri për Kompetencat e Zgjeruara për Konfiskimin e Pasurisë.

Mbrojtja efektive e sinjalizuesve, parakushtet për krijimin e një shoqërie të p...
Prishtinë 06/06/2018
 • Mbrojtja efektive e sinjalizuesve, parakushtet për krijimin e një shoqërie të p...

Ministria e Drejtësisë, mbështetur nga Projekti i Përbashkët i BE/Këshillit të Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) ka organizuar sot tryezë për të diskutuar lidhur me Projektligjin për mbrojtjen e sinjalizuesve.

Ministri Tahiri takoi shoqërinë civile për Ligjin për Kompetencat e Zgjeruara p...
Prishtinë 06/06/2018
 • Ministri Tahiri takoi shoqërinë civile për Ligjin për Kompetencat e Zgjeruara p...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot gjatë ditës përfaqësues nga shoqëria civile, me të cilët ka biseduar lidhur me  Projektligjin e ri për Kompetencat e Zgjeruara në Konfiskimin e Pasurisë.

Zëvendësministri Qelaj uron të gjithë fëmijët me rastin e 1 qershorit ditës ndë...
Prishtinë 01/06/2018
 • Zëvendësministri Qelaj uron të gjithë fëmijët me rastin e 1 qershorit ditës ndë...

Zëvendësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional Kundër Dhunës në Familje, z. Naim Qelaj, me rastin e 1 qershorit ditës ndërkombëtare të fëmijës ka drejtuar një urim për gjithë fëmijëve për ditën e tyre, duke shprehur përkushtimin institucional të Republikës së Kosovës për të siguruar për të gjithë fëmijët jetë më dinjitet, siguri, shkollim e edukim, perspektivë dhe garanci për të ardhmen .

Ministri Tahiri: Liberalizimi i vizave i jep fund izolimit dhe iu mundëson koso...
Prishtinë 31/05/2018
 • Ministri Tahiri: Liberalizimi i vizave i jep fund izolimit dhe iu mundëson koso...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim deputetet e Bundestagut gjerman , znj. Katja Keul dhe znj. Filiz Polat, të shoqëruara nga ambasadori gjerman në Kosovë, z. Chirstian Heldt.

Tahiri: Fuqizimi i sundimit të ligjit, parakusht themelor për zhvillimin ekonom...
Mitrovicë 22/05/2018
 • Tahiri: Fuqizimi i sundimit të ligjit, parakusht themelor për zhvillimin ekonom...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vazhduar sot në Mitrovicë kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”, e cila organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, konkretisht Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, Odën Ekonomike të Kosovës dhe Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë.

OSBE ofron mbështetje për zyrën e Koordinatorit Nacional Kundër Dhunës në Famil...
Prishtinë 22/05/2018
 • OSBE ofron mbështetje për zyrën e Koordinatorit Nacional Kundër Dhunës në Famil...

Zëvendësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional Kundër Dhunës në Familje, z. Naim Qelaj ka pritur sot në takim Ambasadorin e OSBE në Kosovë, z. Jan Braathu.

Ministri Tahiri: Reformat në drejtësi do të përmirësojnë shërbimet ndaj qytetar...
Prishtinë 17/05/2018
 • Ministri Tahiri: Reformat në drejtësi do të përmirësojnë shërbimet ndaj qytetar...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot delegacionin e MCC-së në Washington, të shoqëruar nga Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit Mileniumi i Kosovës, Petrit Selimi.

Ministri Tahiri nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Bashkësinë Islame të Kos...
Prishtinë 11/05/2018
 • Ministri Tahiri nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Bashkësinë Islame të Kos...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, si dhe kryetari i Bashkësinë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, kanë nënshkruar sot Marrëveshje Bashkëpunimi për realizimin e rehabilitimit dhe ri-integrimit të personave të burgosur sipas legjislacionit në fuqi.

Ministri Tahiri takoi delegacionin nga Komisioni Evropian, të ngarkuar me vlerë...
Prishtinë 04/05/2018
 • Ministri Tahiri takoi delegacionin nga Komisioni Evropian, të ngarkuar me vlerë...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot delegacionin e Komisionit Evropian, të udhëhequr nga Simon Mordue, zëvendësdrejtor gjeneral në Drejtorinë e Përgjithshme për Migrim, Punë të Brendshme dhe Shtetësi,  të cilët kanë mision të bëjnë vlerësimin e përmbushjes së kriterit për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ministri Tahiri u prit në takim nga  Avokati i Popullit, z. Hilmi Jashari
Prishtinë 23/04/2018
 • Ministri Tahiri u prit në takim nga  Avokati i Popullit, z. Hilmi Jashari

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vizituar sot Institucionin e Avokatit të Popullit, ku është pritur nga Avokati i Popullit, z. Hilmi Jashari.

Ministri Tahiri: Bizneset, partner në fuqizimin e sundimit të ligjit
Pejë 20/04/2018
 • Ministri Tahiri: Bizneset, partner në fuqizimin e sundimit të ligjit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi”, që organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, konkretisht Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, ka takuar sot biznesmenët nga rajoni i Pejës.

Ministri Tahiri takoi Sekretarin e Shtetit për Punë të Jashtme të Norvegjisë, z...
Prishtinë, Kosovë 17/04/2018
 • Ministri Tahiri takoi Sekretarin e Shtetit për Punë të Jashtme të Norvegjisë, z...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Sekretarin e Shtetit për Punë të Jashtme të Norvegjisë, z. Audun Halvorsen.

Ministri Tahiri: Dënime të ashpra për keqpërdoruesit e parasë publike
Prishtinë 12/04/2018
 • Ministri Tahiri: Dënime të ashpra për keqpërdoruesit e parasë publike

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka mbajtur sot një konferencë për media, ku ka prezantuar ndryshimet që janë në bërë në Kodin e ri Penal.

Ministri Tahiri zotohet për të krijuar qasje më të lehtë në drejtësi për biznes...
Prishtinë 11/04/2018
 • Ministri Tahiri zotohet për të krijuar qasje më të lehtë në drejtësi për biznes...

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë, respektivisht me Agjencinë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka vazhduar sot në Prizren kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”, në një tryezë me shumë përfaqësues të bizneseve nga ky rajon.

Ministri Tahiri: Kushtetuta ka materializuar shtetin sovran të Kosovës
Prishtinë 11/04/2018
 • Ministri Tahiri: Kushtetuta ka materializuar shtetin sovran të Kosovës

Ministria e Drejtësië ka shënuar sot me një pritje solemne dhjetë vjetorin e miratimit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Integrimev...
Prishtinë 04/04/2018
 • Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Integrimev...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, kanë takuar sot ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian, me të cilët kanë diskutuar lidhur me proceset e Kosovës drejt integrimit evropian.

Ministria e Drejtësisë nisi sot kampanjën
Ferizaj 27/03/2018
 • Ministria e Drejtësisë nisi sot kampanjën "Drejtësia dhe biznesi”

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht me Agjencinë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka hapur sot në Ferizaj kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”.

Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...
26/03/2018
 • Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...

 Sot, Ministria e Drejtësisë organizoi në bashkëpunim me Projektin e Përbashkët të Bashkimit Evropian\Këshilli i Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Informatorëve, tryezën me temën “Mbrojtja e Informatorëve”.

Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...
Prishtinë 26/03/2018
 • Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...

Sot, Ministria e Drejtësisë organizoi në bashkëpunim me Projektin e Përbashkët të Bashkimit Evropian\Këshilli i Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Informatorëve, tryezën me temën “Mbrojtja e Informatorëve”.

Hapet fushata “Zgjidhe çështjen tënde” për profesionet e lira ligjore
Prishtinë 26/03/2018
 • Hapet fushata “Zgjidhe çështjen tënde” për profesionet e lira ligjore

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Projektin e BE-së “Mbështetje Profesioneve të Lira Ligjore dhe Odës së Avokatëve” , ka hapur sot fushatën e titulluar “Zgjidhe çështjen tënde”, që synon informimin dhe rritjen e vetëdijësimit për Profesionet e Lira Ligjore, konkretisht për avokatët, noterët, përmbaruesit privat, ndërmjetësuesit dhe administratorët falimentues. 

Ministri Tahiri konfirmoi përkushtimin për riorganizimin e Dhomës së Posaçme të...
Prishtinë 24/03/2018
 • Ministri Tahiri konfirmoi përkushtimin për riorganizimin e Dhomës së Posaçme të...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur në takim kryetarin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, z. Nehat Idrizi, kryetarin e Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme, Sahit Sylejmani, si dhe kryetarin e Bordit të Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, z. Petrit Gashi.

Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë, Këshillit Gjyqësor të Kosov...
Prishtinë 22/03/2018
 • Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë, Këshillit Gjyqësor të Kosov...

Krerët e institucioneve të sistemit të drejtësisë së Republikës së Kosovës, përkatësisht, Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, z. Nehat Idrizi,  Kryetari i Gjykatës Supreme, z. Enver Peci, Kryeprokurori i Shtetit, z. Aleksandër Lumezi, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri,  Koordinatori Kombëtar për Luftimin e Korrupsionit, z. Reshat Millaku, Koordinatori i KGJK për lëndët e shenjëstruara në mekanizmin përcjellës dhe lëndët që lidhen me natyrën korruptive, z. Agim Maliqi  kanë mbajtur  sot një takim të përbashkët me kryeprokurorët e Prokurorive Themelore dhe Kryetarët e Gjykatave dhe Kryetarin e Gjykatës së Apelit,  temë e të cilit ishte vlerësimi i kapaciteteve të organeve të zbatimit të ligjit dhe sistemit të drejtësisë për të adresuar përmbushjen e kushtit të dytë për liberalizimin e vizave, përkatësisht, rritjes së efikasitetit në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Ministri Tahiri takoi anëtarët e Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprud...
19/03/2018
 • Ministri Tahiri takoi anëtarët e Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprud...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim anëtarët e Komisionit për Dhënien  e Provimit të Jurisprudencës.

Komunikatë
Peishtine 18/03/2018
 • Komunikatë

Ministria e Drejtësisë shprehë mos pajtimin e plotë me konstatimet e subjektit politik, Lëvizjes Vetëvendosje, të shprehura sot më 18 mars 2018 në një konferencë shtypi të thirrur nga ky subjekt.

Betohen nëntë përmbarues privat
13/03/2018
 • Betohen nëntë përmbarues privat

Nëntë përmbarues privat janë betuar sot para ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri në një ceremoni të veçantë organizuar në Ministrinë e Drejtësisë.

Krijohet Databaza Kombëtare e të Mbijetuarve të Dhunës në Familje dhe Dhunës Ku...
Prishtinë 12/03/2018
 • Krijohet Databaza Kombëtare e të Mbijetuarve të Dhunës në Familje dhe Dhunës Ku...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim përfaqësueset Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, UN Women, Flora Macula dhe Linda Sanaja.

Ministria e Drejtësisë ka nisur sot Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundim...
Prishtinë 09/03/2018
 • Ministria e Drejtësisë ka nisur sot Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundim...

Ministria e Drejtësisë në një ceremoni të veçantë, ka nisur sot zyrtarisht procesin e Rishikimit Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit,  rezultatet e së cilit pritet të japin kontribut për fuqizimin e shtetit ligjor në Republikën e Kosovës.

Ministri Tahiri garanton proces fer dhe transparent në përzgjedhjen e drejtorit...
08/03/2018
 • Ministri Tahiri garanton proces fer dhe transparent në përzgjedhjen e drejtorit...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me shefen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Alexandra Papadopoulou dhe ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruari O'Connell,  kanë vizituar sot Institutin e Mjekësisë Ligjore. 

Ministri Tahiri: Kosova, i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që kompenson vikt...
Prishtinë 22/02/2018
 • Ministri Tahiri: Kosova, i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që kompenson vikt...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim anëtarët e Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, në shënim të Ditës Evropiane të Viktimave të Krimit.  

Ministri Tahiri: Sistemi i mirëfilltë i drejtësisë fillon nga edukimi i të rinj...
14/02/2018
 • Ministri Tahiri: Sistemi i mirëfilltë i drejtësisë fillon nga edukimi i të rinj...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Dekanët e Fakulteteve Juridike të Universiteteve Publike, Haxhi Gashin nga Universiteti “Hasan Prishtina” në Prishtinë, Arif Rizën nga Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, Gjylbehare Muratin nga Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë, Agron Bekën nga Universiteti “Isa Boletini” në Mitrovicë, dhe Sadik Haxhiun nga Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan.

REAGIM
Prishtinë 09/02/2018
 • REAGIM

Ministria e Drejtësisë ka përcjellë me vëmendje të shtuar zhvillimin e sotëm të vazhdimit të seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, në të cilën përpos pikave të tjera të rendit të ditës, u shqyrtuan dhe u miratuan Rekomandimet e paraqitura nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje rreth dënimit të aktivistëve të saj.

Ministri Tahiri priti në takim zëvendësministrin e Drejtësisë së Republikës së ...
06/02/2018
 • Ministri Tahiri priti në takim zëvendësministrin e Drejtësisë së Republikës së ...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim zëvendësministrin e Drejtësisë të Republikës së Turqisë, Bilal Uçar.

Mbahet takimi i parë njoftues i Komitetit Drejtues për Rishikimin Funksional të...
Prishtinë 30/01/2018
 • Mbahet takimi i parë njoftues i Komitetit Drejtues për Rishikimin Funksional të...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim njoftues anëtarët e  Komitetit Drejtues për Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit.

Deklaratë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Punëve të B...
Prishtinë 18/01/2018
 • Deklaratë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Punëve të B...

Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Punëve të Brendshme ju njoftojnë se organet kompetente dhe përgjegjëse për zhvillimin e procedurës penale në Republikën së Kosovës, janë duke punuar intenzivisht për zbardhjen e rrethanave të aktit të vrasjes së politikanit dhe shtetasit nga Kosova z. Oliver Ivanoviq.

Deklaratë e Ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri
Prishtinë 16/01/2018
 • Deklaratë e Ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, dënon atentatin që la të vdekur politikanin serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq.

Ministri Tahiri siguron mbështetje për profesionalizimin e Qendrave Korrektuese
Gjilan 12/01/2018
 • Ministri Tahiri siguron mbështetje për profesionalizimin e Qendrave Korrektuese

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka vizituar sot Qendrën e Paraburgimit në Gjilan, ku është pritur nga drejtori i kësaj qendre, Shefik Sylejmani.

Qytetarët presin angazhim më të madh të Gjykatave pas dyfishimit të pagave dhe ...
Prishtinë 11/01/2018
 • Qytetarët presin angazhim më të madh të Gjykatave pas dyfishimit të pagave dhe ...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, kanë vizituar Gjykatën Themelore në Prizren, ku janë pritur nga kryetari i kësaj Gjykate, Ymer Hoxha.

Ndahen certifikata për studentët e Fakultetit Juridik “Hasan Prishtina”
Prishtinë 10/01/2018
 • Ndahen certifikata për studentët e Fakultetit Juridik “Hasan Prishtina”

Prishtinë, 10 Janar 2018 – Sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Drejtësisë, Qemajl Marmullakaj sot ka pritur në takim studentët e Fakultetit Juridik të Universitetit të Prishtinës të cilëve iu është ndarë certifikata me rastin e përfundimit të praktikës tre mujore në Ministrinë e Drejtësisë.

Drejtësia, parakusht themelor që mundëson jetë me dinjitet
Prishtinë 05/01/2018
 • Drejtësia, parakusht themelor që mundëson jetë me dinjitet

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Administratës Publike, Mahir Yagcilar dhe kryesuesit e dy këshillave, Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit Prokurorial, ka përuruar sot objektin e ri të Qendrës së Paraburgimit në Prishtinë.

U mbajt takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Lig...
Prishtinë 12/12/2017
 • U mbajt takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Lig...

Është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Ligjit i organizuar për herë të parë nga Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) dhe i udhëhequr nga kryesuesi i këtij këshilli, Blerim Isufaj.

Tahiri i përkushtuar për të promovuar qasjen në drejtësi dhe kompensim për vikt...
Prishtinë 12/12/2017
 • Tahiri i përkushtuar për të promovuar qasjen në drejtësi dhe kompensim për vikt...

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur sot në një takim njoftues ekipin e Amnesty International, të përbërë nga  znj. Gauri van Gulik, Zëvendësdrejtoreshë për Evropën , si dhe raportueset Sian Jones dhe Jelena Sesar.

Ministri Tahiri vizitoi Depon Qendrore të Mallrave të Konfiskuara
Prishtinë 08/12/2017
 • Ministri Tahiri vizitoi Depon Qendrore të Mallrave të Konfiskuara

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në kuadër të Javës Kundër Korrupsionit, vizitoi sot gjatë ditës  Depon Qendrore për Mallrat e Konfiskuara, e vendosur në fshatin Llukar.

Në Qendrën Korrektuese në Lipjan është mbajtur tryezë për të drejtat e grave të...
Lipjan 07/12/2017
 • Në Qendrën Korrektuese në Lipjan është mbajtur tryezë për të drejtat e grave të...

Në shënim të 16 ditëve të aktivizimit kundër dhunës ndaj grave, në ambientet e Qendrës Korrektuese në Lipjan, është mbajtur sot tryeza “Të drejtat e njeriut- grave të privuar nga liria”, që është organizuar në bashkëpunim me këtë Qendër, nga Njësia për të Drejtat e Njeriut në Ministrinë e Drejtësisë.

Ministri Tahiri nënshkroi Memorandum me KMDLNJ-në për monitorimin e Shërbimit K...
Prishtinë 07/12/2017
 • Ministri Tahiri nënshkroi Memorandum me KMDLNJ-në për monitorimin e Shërbimit K...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka nënshkruar sot Memorandum të Bashkëpunimit me kryetarin e Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, z. Behxhet Shala, për monitorimin e punës së Shërbimit Korrektues të Kosovës.

Ministri Tahiri takoi Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit
Prishtinë 04/12/2017
 • Ministri Tahiri takoi Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, z. Shaip Havolli, me të cilin kanë biseduar lidhur me bashkëpunimin institucional në luftën kundër korrupsionit.

Ministri Tahiri i përkushtuar për rritjen e sigurisë në burgje
Prishtinë 01/12/2017
 • Ministri Tahiri i përkushtuar për rritjen e sigurisë në burgje

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vizituar sot Burgun e Sigurisë së Lartë, ku ka parë nga afër funksionimin, menaxhimin dhe respektimin e të drejtave të të burgosurve.

Nënshkruhen dy marrëveshje me Hungarinë
Prishtinë 24/11/2017
 • Nënshkruhen dy marrëveshje me Hungarinë

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim Ministrin e Drejtësisë së Hungarisë, z. László Trócsányi, me të cilin ka nënshkruar dy marrëveshje për bashkëpunim dhe ndihmë juridike ndërkombëtare ndërmjet dy vendeve në fushën e drejtësisë, konkretisht: “Traktatin për Ekstradim” dhe “Traktatin për Transferim të Personave të Dënuar”.

Ministri Tahiri takoi kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterin...
Prishtinë 23/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterin...

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, znj. Ekaterina Trendafilova, si dhe Administratoren e Dhomave të Specializuara, znj. Fidelma Donlon, me të cilat ka biseduar për mandatin e këtyre Dhomave dhe bashkëpunimin me institucionet përgjegjëse të Kosovës.

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, znj. Williems
Prishtinë 22/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, znj. Williems

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, sot ka takuar Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, znj. Gerrie Willems, me të cilën biseduan lidhur me reformat legjislative në fushën penale dhe civile dhe përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane.

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Finlandës  në Kosovë, znj. Huhtamaki
Prishtinë 22/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Finlandës  në Kosovë, znj. Huhtamaki

Sot, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar Ambasadoren e Finlandës në Kosovë, znj. Anne Huhtamaki, me të cilën biseduan lidhur me prioritetet e ministrisë, reformat legjislative dhe përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane.

Ministri Tahiri takoi Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj
Prishtinë 21/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim, Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj, të cilin e ka njoftuar për reformat legjislative në fushën penale dhe civile, që kanë për qëllim fuqizimin e sundimit të ligjit dhe qasjen në drejtësi për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin zviceran, Lebert
Prishtinë 14/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi ambasadorin zviceran, Lebert

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, z.Jean-Hubert Lebert, me të cilin kanë diskutuar për prioritetet në sektorin e drejtësisë, reformat në fushën legjislative, me theks të veçantë në avancimin e kornizës ligjore në fushën penale dhe civile.

Ministri Tahiri dhe Ministri Sefaj,  takuan Ministrin për Evropë dhe Amerikë të...
Prishtinë 08/11/2017
 • Ministri Tahiri dhe Ministri Sefaj,  takuan Ministrin për Evropë dhe Amerikë të...

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, z. Flamur Sefaj, pritën në takim Ministri Britanik për Evropë dhe Amerikë, Sir Alan Duncan, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, z. Braathu
Prishtinë 06/11/2017
 • Ministri Tahiri takoi ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, z. Braathu

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, priti në takim Ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, z. Jan Braathu, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor.

Ministri Tahiri prezantoi Planin Zhvillimor Strategjik të Ministrisë së Drejtës...
Prishtinë 04/11/2017
 • Ministri Tahiri prezantoi Planin Zhvillimor Strategjik të Ministrisë së Drejtës...

Ministri i Drejtësisë, z. Ablard Tahiri, ka mbajtur një konferencë për media, në të cilën ka prezantuar Planin Zhvillimor Strategjik të Ministrisë së Drejtësisë, 2018- 2021.

Ministri Tahiri vizitoi Gjykatën Themelore të Prishtinës
Prishtinë 03/11/2017
 • Ministri Tahiri vizitoi Gjykatën Themelore të Prishtinës

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, bashkë me Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor z. Nehat Idrizi dhe Kryesuesin e Këshillit Prokurorial z. Blerim Isufaj, kanë vizituar sot Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Ministri Tahiri priti Drejtorin e Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë, B...
01/11/2017
 • Ministri Tahiri priti Drejtorin e Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë, B...

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Drejtorin e Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë (FDH Kosovë), Bekim Blakaj, dhe Koordinatoren e projektit të këtij fondi “Monitorimi i Gjykimeve për Krime Lufte dhe Vepra Penale me Prapavijë Politike dhe Etnike”, Anka Kurteshi.

Ministri Tahiri zhvilloi takime bilaterale  me homologët nga rajoni
Prishtinë 27/10/2017
 • Ministri Tahiri zhvilloi takime bilaterale  me homologët nga rajoni

Në kuadër të pjesëmarrjes në forumin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka zhvilluar takime bilaterale  me  ministren e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë, znj. Etilda Gjonaj, ministrin e Republikës së Maqedonisë, z. Bilen Saliji, si dhe ministrin e Malit të Zi, z. Zoran Pazin.

Ministri Tahiri pjesë e forumit BE-Ballkani Perëndimor për çështjet e Drejtësis...
Prishtinë 26/10/2017
 • Ministri Tahiri pjesë e forumit BE-Ballkani Perëndimor për çështjet e Drejtësis...

Ministri i Drejtësisë z. Abelard Tahiri, po merr pjesë në Forumin për Çështjet e Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme në mes të Bashkimit Evropian dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor, të organizuar nga Presidenca Estoneze e Këshillit Evropian, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.

Ministri Tahiri priti në takim ambasadorin e Italisë, z. Sardi
Prishtinë 19/10/2017
 • Ministri Tahiri priti në takim ambasadorin e Italisë, z. Sardi

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, z. Piero Cristoforo Sardi, të cilin e njoftoi  me prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë, veçanërisht me hartimin e politikave të cilat janë në dobi të avancimit të sistemit të drejtësisë.

Ministri Tahiri viziton Komunën e Bujanocit
Prishtinë 18/10/2017
 • Ministri Tahiri viziton Komunën e Bujanocit

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, z. Abelard Tahiri, i shoqëruar nga Ambasadori z. Valdet Sadiku, vizituan Komunën e Bujanocit ku u takuan me Kryetarin e kësaj Komune z. Shaip Kamberi.

Njoftim nga Ministria e Drejtësisë
Prishtinë 17/10/2017
 • Njoftim nga Ministria e Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës, z. Abelard Tahiri, nesër me datë 18 Tetor 2017, do të vizitojë Komunën e Bujanocit.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e Gjermanisë, z. Held
Prishtinë 16/10/2017
 • Ministri Tahiri takoi ambasadorin e Gjermanisë, z. Held

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, priti në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, z. Christian Heldt, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor. 

Ministri Tahiri: Kodi Civil, pas Kushtetutës, projekti më i rëndësishëm legjisl...
Prishtinë 12/10/2017
 • Ministri Tahiri: Kodi Civil, pas Kushtetutës, projekti më i rëndësishëm legjisl...

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri sot ka marrë pjesë në tryezën me temën “Drejt një Kodi Civil Modern në Republikën e Kosovës” me mbështetje të Projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, e organizuar nga Ministria e Drejtësisë.

Tahiri takoi ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, z. Kapitanoviç
Prishtinë 11/10/2017
 • Tahiri takoi ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, z. Kapitanoviç

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri ka pritur në takim ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, zj. Marija Kapitanoviç, të cilën e njoftoi me prioritet, sfidat dhe të arriturat e sistemit të drejtësisë në vend.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e  Francës në Kosovë, z Chabert
Prishtinë 11/10/2017
 • Ministri Tahiri takoi ambasadorin e  Francës në Kosovë, z Chabert

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka takuar ambasadorin e Francës në Kosovë, z. Didier Chabert, me të cilin diskutuan  lidhur me prioritet, sfidat dhe të arriturat e sistemit të drejtësisë në vend.

Ministri Tahiri takoi përfaqësuesin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Mbre...