Aktivitete të Ministrit

Ministri Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnist...
18/09/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, me të cilin kanë diskutuar për Pakon e Ligjeve Kundër Korrupsionit.

Ministri Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të nd...
08/08/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka shprehur shqetësimet e thella rreth ngjarjes së rëndë e cila ka ndodhur dje në Gjakovë, ku viktima të një vrasje janë një nënë dhe vajza e saj.

Ministri Tahiri: Projektligji i ri do të rris efikasitetin e prokurorëve në kon...
Prishtinë 24/07/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezi, kanë vizituar sot Prokurorinë Speciale, ku janë pritur në takim nga Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Reshat Millaku.

Ministri Tahiri: Raporti pozitiv nga KE është motivim për gjyqësor efikas, që p...
19/07/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi dhe kryetari i Gjykatës Supreme, Enver Peci, kanë vizituar sot Gjykatën Themelore në Prishtinë, ku janë pritur në takim nga kryetarja e kësaj Gjykate, Afërdita Bytyçi.

Ministri Tahiri: Përmes mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar, do të fuqizojmë ...
Prishtine 03/07/2018

Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri ka takuar sot Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike të Zyrës së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, z. Richard Moore , Kryesuesen e Zyrës përgjegjëse për Kosovën në Zyrën e Jashtme, znj.Catherine Barnes, si dhe Ambasadorin Britanik, z.Ruairi O’Connell.

Ministri Tahiri: Fuqizimi i Sundimit të Ligjit, i pa alternativë
Prishtinë 27/06/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, u takua sot me Drejtoreshën për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata për Zgjerim në Komisionin Evropian, Genoveva Ruiz-Calavera.

Ministri Tahiri: Kodi i ri Civil do ta bëjë Kosovën më të qasshme, të besueshme...
26/06/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Shefen e Zyrës së BE-së/Përfaqësuesen e Posaçme të Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, morën pjesë sot në tryezën e fushatës informuese “Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”.

Ministri Tahiri: Nuk do të tolerohen zyrtarët publik e politik që abuzuan me pu...
11/06/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në një konferencë për media, ka prezantuar ndryshimet kryesore në Projektligjin e ri për Kompetencat e Zgjeruara për Konfiskimin e Pasurisë.

Mbrojtja efektive e sinjalizuesve, parakushtet për krijimin e një shoqërie të p...
Prishtinë 06/06/2018

Ministria e Drejtësisë, mbështetur nga Projekti i Përbashkët i BE/Këshillit të Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) ka organizuar sot tryezë për të diskutuar lidhur me Projektligjin për mbrojtjen e sinjalizuesve.

Ministri Tahiri takoi shoqërinë civile për Ligjin për Kompetencat e Zgjeruara p...
Prishtinë 06/06/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot gjatë ditës përfaqësues nga shoqëria civile, me të cilët ka biseduar lidhur me  Projektligjin e ri për Kompetencat e Zgjeruara në Konfiskimin e Pasurisë.

Ministri Tahiri: Liberalizimi i vizave i jep fund izolimit dhe iu mundëson koso...
Prishtinë 31/05/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim deputetet e Bundestagut gjerman , znj. Katja Keul dhe znj. Filiz Polat, të shoqëruara nga ambasadori gjerman në Kosovë, z. Chirstian Heldt.

Tahiri: Fuqizimi i sundimit të ligjit, parakusht themelor për zhvillimin ekonom...
Mitrovicë 22/05/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vazhduar sot në Mitrovicë kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”, e cila organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, konkretisht Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, Odën Ekonomike të Kosovës dhe Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë.

Ministri Tahiri: Reformat në drejtësi do të përmirësojnë shërbimet ndaj qytetar...
Prishtinë 17/05/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot delegacionin e MCC-së në Washington, të shoqëruar nga Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit Mileniumi i Kosovës, Petrit Selimi.

Ministri Tahiri nënshkruan Marrëveshje Bashkëpunimi me Bashkësinë Islame të Kos...
Prishtinë 11/05/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, si dhe kryetari i Bashkësinë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, kanë nënshkruar sot Marrëveshje Bashkëpunimi për realizimin e rehabilitimit dhe ri-integrimit të personave të burgosur sipas legjislacionit në fuqi.

Ministri Tahiri takoi delegacionin nga Komisioni Evropian, të ngarkuar me vlerë...
Prishtinë 04/05/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot delegacionin e Komisionit Evropian, të udhëhequr nga Simon Mordue, zëvendësdrejtor gjeneral në Drejtorinë e Përgjithshme për Migrim, Punë të Brendshme dhe Shtetësi,  të cilët kanë mision të bëjnë vlerësimin e përmbushjes së kriterit për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Ministri Tahiri u prit në takim nga  Avokati i Popullit, z. Hilmi Jashari
Prishtinë 23/04/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vizituar sot Institucionin e Avokatit të Popullit, ku është pritur nga Avokati i Popullit, z. Hilmi Jashari.

Ministri Tahiri: Bizneset, partner në fuqizimin e sundimit të ligjit
Pejë 20/04/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi”, që organizohet në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, konkretisht Agjencinë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, ka takuar sot biznesmenët nga rajoni i Pejës.

Ministri Tahiri takoi Sekretarin e Shtetit për Punë të Jashtme të Norvegjisë, z...
Prishtinë, Kosovë 17/04/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Sekretarin e Shtetit për Punë të Jashtme të Norvegjisë, z. Audun Halvorsen.

Ministri Tahiri: Dënime të ashpra për keqpërdoruesit e parasë publike
Prishtinë 12/04/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka mbajtur sot një konferencë për media, ku ka prezantuar ndryshimet që janë në bërë në Kodin e ri Penal.

Ministri Tahiri zotohet për të krijuar qasje më të lehtë në drejtësi për biznes...
Prishtinë 11/04/2018

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë, respektivisht me Agjencinë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka vazhduar sot në Prizren kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”, në një tryezë me shumë përfaqësues të bizneseve nga ky rajon.

Ministri Tahiri: Kushtetuta ka materializuar shtetin sovran të Kosovës
Prishtinë 11/04/2018

Ministria e Drejtësië ka shënuar sot me një pritje solemne dhjetë vjetorin e miratimit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Integrimev...
Prishtinë 04/04/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, kanë takuar sot ambasadorët e vendeve të Bashkimit Evropian, me të cilët kanë diskutuar lidhur me proceset e Kosovës drejt integrimit evropian.

Ministria e Drejtësisë nisi sot kampanjën
Ferizaj 27/03/2018

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht me Agjencinë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka hapur sot në Ferizaj kampanjën “Drejtësia dhe biznesi”.

Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...
26/03/2018

 Sot, Ministria e Drejtësisë organizoi në bashkëpunim me Projektin e Përbashkët të Bashkimit Evropian\Këshilli i Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Informatorëve, tryezën me temën “Mbrojtja e Informatorëve”.

Ministri Tahiri: Mbrojtja e informatorëve, pjesë integrale e promovimit dhe ink...
Prishtinë 26/03/2018

Sot, Ministria e Drejtësisë organizoi në bashkëpunim me Projektin e Përbashkët të Bashkimit Evropian\Këshilli i Evropës kundër Krimit Ekonomik (PECK II) me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Informatorëve, tryezën me temën “Mbrojtja e Informatorëve”.

Hapet fushata “Zgjidhe çështjen tënde” për profesionet e lira ligjore
Prishtinë 26/03/2018

Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Projektin e BE-së “Mbështetje Profesioneve të Lira Ligjore dhe Odës së Avokatëve” , ka hapur sot fushatën e titulluar “Zgjidhe çështjen tënde”, që synon informimin dhe rritjen e vetëdijësimit për Profesionet e Lira Ligjore, konkretisht për avokatët, noterët, përmbaruesit privat, ndërmjetësuesit dhe administratorët falimentues. 

Ministri Tahiri konfirmoi përkushtimin për riorganizimin e Dhomës së Posaçme të...
Prishtinë 24/03/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur në takim kryetarin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës, z. Nehat Idrizi, kryetarin e Dhomës së Posaçme të Gjykatës Supreme, Sahit Sylejmani, si dhe kryetarin e Bordit të Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, z. Petrit Gashi.

Komunikatë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë, Këshillit Gjyqësor të Kosov...
Prishtinë 22/03/2018

Krerët e institucioneve të sistemit të drejtësisë së Republikës së Kosovës, përkatësisht, Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, z. Nehat Idrizi,  Kryetari i Gjykatës Supreme, z. Enver Peci, Kryeprokurori i Shtetit, z. Aleksandër Lumezi, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri,  Koordinatori Kombëtar për Luftimin e Korrupsionit, z. Reshat Millaku, Koordinatori i KGJK për lëndët e shenjëstruara në mekanizmin përcjellës dhe lëndët që lidhen me natyrën korruptive, z. Agim Maliqi  kanë mbajtur  sot një takim të përbashkët me kryeprokurorët e Prokurorive Themelore dhe Kryetarët e Gjykatave dhe Kryetarin e Gjykatës së Apelit,  temë e të cilit ishte vlerësimi i kapaciteteve të organeve të zbatimit të ligjit dhe sistemit të drejtësisë për të adresuar përmbushjen e kushtit të dytë për liberalizimin e vizave, përkatësisht, rritjes së efikasitetit në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Ministri Tahiri takoi anëtarët e Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprud...
19/03/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim anëtarët e Komisionit për Dhënien  e Provimit të Jurisprudencës.

Komunikatë
Peishtine 18/03/2018

Ministria e Drejtësisë shprehë mos pajtimin e plotë me konstatimet e subjektit politik, Lëvizjes Vetëvendosje, të shprehura sot më 18 mars 2018 në një konferencë shtypi të thirrur nga ky subjekt.

Betohen nëntë përmbarues privat
13/03/2018

Nëntë përmbarues privat janë betuar sot para ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri në një ceremoni të veçantë organizuar në Ministrinë e Drejtësisë.

Krijohet Databaza Kombëtare e të Mbijetuarve të Dhunës në Familje dhe Dhunës Ku...
Prishtinë 12/03/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim përfaqësueset Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, UN Women, Flora Macula dhe Linda Sanaja.

Ministria e Drejtësisë ka nisur sot Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundim...
Prishtinë 09/03/2018

Ministria e Drejtësisë në një ceremoni të veçantë, ka nisur sot zyrtarisht procesin e Rishikimit Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit,  rezultatet e së cilit pritet të japin kontribut për fuqizimin e shtetit ligjor në Republikën e Kosovës.

Ministri Tahiri garanton proces fer dhe transparent në përzgjedhjen e drejtorit...
08/03/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me shefen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX), Alexandra Papadopoulou dhe ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruari O'Connell,  kanë vizituar sot Institutin e Mjekësisë Ligjore. 

Ministri Tahiri: Kosova, i vetmi vend në Ballkanin Perëndimor që kompenson vikt...
Prishtinë 22/02/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim anëtarët e Komisionit për Kompensimin e Viktimave të Krimit, në shënim të Ditës Evropiane të Viktimave të Krimit.  

Ministri Tahiri: Sistemi i mirëfilltë i drejtësisë fillon nga edukimi i të rinj...
14/02/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Dekanët e Fakulteteve Juridike të Universiteteve Publike, Haxhi Gashin nga Universiteti “Hasan Prishtina” në Prishtinë, Arif Rizën nga Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, Gjylbehare Muratin nga Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë, Agron Bekën nga Universiteti “Isa Boletini” në Mitrovicë, dhe Sadik Haxhiun nga Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan.

REAGIM
Prishtinë 09/02/2018

Ministria e Drejtësisë ka përcjellë me vëmendje të shtuar zhvillimin e sotëm të vazhdimit të seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës, në të cilën përpos pikave të tjera të rendit të ditës, u shqyrtuan dhe u miratuan Rekomandimet e paraqitura nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje rreth dënimit të aktivistëve të saj.

Ministri Tahiri priti në takim zëvendësministrin e Drejtësisë së Republikës së ...
06/02/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim zëvendësministrin e Drejtësisë të Republikës së Turqisë, Bilal Uçar.

Mbahet takimi i parë njoftues i Komitetit Drejtues për Rishikimin Funksional të...
Prishtinë 30/01/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim njoftues anëtarët e  Komitetit Drejtues për Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit.

Deklaratë e përbashkët e Ministrisë së Drejtësisë dhe Ministrisë së Punëve të B...
Prishtinë 18/01/2018

Ministria e Drejtësisë dhe Ministria e Punëve të Brendshme ju njoftojnë se organet kompetente dhe përgjegjëse për zhvillimin e procedurës penale në Republikën së Kosovës, janë duke punuar intenzivisht për zbardhjen e rrethanave të aktit të vrasjes së politikanit dhe shtetasit nga Kosova z. Oliver Ivanoviq.

Deklaratë e Ministrit të Drejtësisë, Abelard Tahiri
Prishtinë 16/01/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, dënon atentatin që la të vdekur politikanin serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq.

Ministri Tahiri siguron mbështetje për profesionalizimin e Qendrave Korrektuese
Gjilan 12/01/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka vizituar sot Qendrën e Paraburgimit në Gjilan, ku është pritur nga drejtori i kësaj qendre, Shefik Sylejmani.

Qytetarët presin angazhim më të madh të Gjykatave pas dyfishimit të pagave dhe ...
Prishtinë 11/01/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, kanë vizituar Gjykatën Themelore në Prizren, ku janë pritur nga kryetari i kësaj Gjykate, Ymer Hoxha.

Ndahen certifikata për studentët e Fakultetit Juridik “Hasan Prishtina”
Prishtinë 10/01/2018

Prishtinë, 10 Janar 2018 – Sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Drejtësisë, Qemajl Marmullakaj sot ka pritur në takim studentët e Fakultetit Juridik të Universitetit të Prishtinës të cilëve iu është ndarë certifikata me rastin e përfundimit të praktikës tre mujore në Ministrinë e Drejtësisë.

Drejtësia, parakusht themelor që mundëson jetë me dinjitet
Prishtinë 05/01/2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me Ministrin e Administratës Publike, Mahir Yagcilar dhe kryesuesit e dy këshillave, Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit Prokurorial, ka përuruar sot objektin e ri të Qendrës së Paraburgimit në Prishtinë.

U mbajt takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Lig...
Prishtinë 12/12/2017

Është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Ligjit i organizuar për herë të parë nga Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) dhe i udhëhequr nga kryesuesi i këtij këshilli, Blerim Isufaj.

Tahiri i përkushtuar për të promovuar qasjen në drejtësi dhe kompensim për vikt...
Prishtinë 12/12/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur sot në një takim njoftues ekipin e Amnesty International, të përbërë nga  znj. Gauri van Gulik, Zëvendësdrejtoreshë për Evropën , si dhe raportueset Sian Jones dhe Jelena Sesar.

Ministri Tahiri vizitoi Depon Qendrore të Mallrave të Konfiskuara
Prishtinë 08/12/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në kuadër të Javës Kundër Korrupsionit, vizitoi sot gjatë ditës  Depon Qendrore për Mallrat e Konfiskuara, e vendosur në fshatin Llukar.

Ministri Tahiri nënshkroi Memorandum me KMDLNJ-në për monitorimin e Shërbimit K...
Prishtinë 07/12/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka nënshkruar sot Memorandum të Bashkëpunimit me kryetarin e Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, z. Behxhet Shala, për monitorimin e punës së Shërbimit Korrektues të Kosovës.

Ministri Tahiri takoi Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit
Prishtinë 04/12/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, z. Shaip Havolli, me të cilin kanë biseduar lidhur me bashkëpunimin institucional në luftën kundër korrupsionit.

Ministri Tahiri i përkushtuar për rritjen e sigurisë në burgje
Prishtinë 01/12/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka vizituar sot Burgun e Sigurisë së Lartë, ku ka parë nga afër funksionimin, menaxhimin dhe respektimin e të drejtave të të burgosurve.

Nënshkruhen dy marrëveshje me Hungarinë
Prishtinë 24/11/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim Ministrin e Drejtësisë së Hungarisë, z. László Trócsányi, me të cilin ka nënshkruar dy marrëveshje për bashkëpunim dhe ndihmë juridike ndërkombëtare ndërmjet dy vendeve në fushën e drejtësisë, konkretisht: “Traktatin për Ekstradim” dhe “Traktatin për Transferim të Personave të Dënuar”.

Ministri Tahiri takoi kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterin...
Prishtinë 23/11/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, znj. Ekaterina Trendafilova, si dhe Administratoren e Dhomave të Specializuara, znj. Fidelma Donlon, me të cilat ka biseduar për mandatin e këtyre Dhomave dhe bashkëpunimin me institucionet përgjegjëse të Kosovës.

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës, znj. Williems
Prishtinë 22/11/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, sot ka takuar Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, znj. Gerrie Willems, me të cilën biseduan lidhur me reformat legjislative në fushën penale dhe civile dhe përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane.

Ministri Tahiri takoi Ambasadoren e Finlandës  në Kosovë, znj. Huhtamaki
Prishtinë 22/11/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar Ambasadoren e Finlandës në Kosovë, znj. Anne Huhtamaki, me të cilën biseduan lidhur me prioritetet e ministrisë, reformat legjislative dhe përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane.

Ministri Tahiri takoi Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj
Prishtinë 21/11/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim, Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj, të cilin e ka njoftuar për reformat legjislative në fushën penale dhe civile, që kanë për qëllim fuqizimin e sundimit të ligjit dhe qasjen në drejtësi për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin zviceran, Lebert
Prishtinë 14/11/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka takuar sot ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, z.Jean-Hubert Lebert, me të cilin kanë diskutuar për prioritetet në sektorin e drejtësisë, reformat në fushën legjislative, me theks të veçantë në avancimin e kornizës ligjore në fushën penale dhe civile.

Ministri Tahiri dhe Ministri Sefaj,  takuan Ministrin për Evropë dhe Amerikë të...
Prishtinë 08/11/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri së bashku me Ministrin e Punëve të Brendshme, z. Flamur Sefaj, pritën në takim Ministri Britanik për Evropë dhe Amerikë, Sir Alan Duncan, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, z. Braathu
Prishtinë 06/11/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, priti në takim Ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, z. Jan Braathu, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor.

Ministri Tahiri prezantoi Planin Zhvillimor Strategjik të Ministrisë së Drejtës...
Prishtinë 04/11/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Ablard Tahiri, ka mbajtur një konferencë për media, në të cilën ka prezantuar Planin Zhvillimor Strategjik të Ministrisë së Drejtësisë, 2018- 2021.

Ministri Tahiri vizitoi Gjykatën Themelore të Prishtinës
Prishtinë 03/11/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, bashkë me Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor z. Nehat Idrizi dhe Kryesuesin e Këshillit Prokurorial z. Blerim Isufaj, kanë vizituar sot Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Ministri Tahiri priti Drejtorin e Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë, B...
01/11/2017

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, Abelard Tahiri, ka pritur sot në takim Drejtorin e Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë (FDH Kosovë), Bekim Blakaj, dhe Koordinatoren e projektit të këtij fondi “Monitorimi i Gjykimeve për Krime Lufte dhe Vepra Penale me Prapavijë Politike dhe Etnike”, Anka Kurteshi.

Ministri Tahiri zhvilloi takime bilaterale  me homologët nga rajoni
Prishtinë 27/10/2017

Në kuadër të pjesëmarrjes në forumin e BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka zhvilluar takime bilaterale  me  ministren e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë, znj. Etilda Gjonaj, ministrin e Republikës së Maqedonisë, z. Bilen Saliji, si dhe ministrin e Malit të Zi, z. Zoran Pazin.

Ministri Tahiri pjesë e forumit BE-Ballkani Perëndimor për çështjet e Drejtësis...
Prishtinë 26/10/2017

Ministri i Drejtësisë z. Abelard Tahiri, po merr pjesë në Forumin për Çështjet e Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme në mes të Bashkimit Evropian dhe shteteve të Ballkanit Perëndimor, të organizuar nga Presidenca Estoneze e Këshillit Evropian, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.

Ministri Tahiri priti në takim ambasadorin e Italisë, z. Sardi
Prishtinë 19/10/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim ambasadorin e Italisë në Kosovë, z. Piero Cristoforo Sardi, të cilin e njoftoi  me prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë, veçanërisht me hartimin e politikave të cilat janë në dobi të avancimit të sistemit të drejtësisë.

Ministri Tahiri viziton Komunën e Bujanocit
Prishtinë 18/10/2017

Ministri i Drejtësisë i Republikës së Kosovës, z. Abelard Tahiri, i shoqëruar nga Ambasadori z. Valdet Sadiku, vizituan Komunën e Bujanocit ku u takuan me Kryetarin e kësaj Komune z. Shaip Kamberi.

Njoftim nga Ministria e Drejtësisë
Prishtinë 17/10/2017

Ministri i Drejtësisë së Republikës së Kosovës, z. Abelard Tahiri, nesër me datë 18 Tetor 2017, do të vizitojë Komunën e Bujanocit.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e Gjermanisë, z. Held
Prishtinë 16/10/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, priti në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, z. Christian Heldt, me të cilin diskutuan për ecurinë e reformave në sistemin e drejtësisë, sfidat, të arriturat dhe orientimet strategjike në këtë sektor. 

Ministri Tahiri: Kodi Civil, pas Kushtetutës, projekti më i rëndësishëm legjisl...
Prishtinë 12/10/2017

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri sot ka marrë pjesë në tryezën me temën “Drejt një Kodi Civil Modern në Republikën e Kosovës” me mbështetje të Projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, e organizuar nga Ministria e Drejtësisë.

Tahiri takoi ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, z. Kapitanoviç
Prishtinë 11/10/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri ka pritur në takim ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, zj. Marija Kapitanoviç, të cilën e njoftoi me prioritet, sfidat dhe të arriturat e sistemit të drejtësisë në vend.

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e  Francës në Kosovë, z Chabert
Prishtinë 11/10/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka takuar ambasadorin e Francës në Kosovë, z. Didier Chabert, me të cilin diskutuan  lidhur me prioritet, sfidat dhe të arriturat e sistemit të drejtësisë në vend.

Ministri Tahiri takoi përfaqësuesin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Mbre...
Prishtinë 06/10/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim përfaqësuesin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Mbretërisë së Bashkuar, z. Richard Riley, të shoqëruar nga Ambasadori i këtij shteti në Kosovë, z. Ruairi O'Connell.

Ministri Tahiri takoi Menaxheren e Programit të ICITAP-it për Kosovë, zj Kimber...
Prishtinë 05/10/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka takuar Menaxheren e Programit të ICITAP-it për Kosovë, zj Kimberly Riffe , me të cilën diskutuan lidhur me programet e ICITAP-it, programe këto që kanë për qëllim avancimin e standardeve në Shërbimin Korrektues të Kosovës.

Ministri Tahiri ka pritur në takim Prokurorin e Përgjithshëm të Turqisë, z. Aka...
Prishtinë 04/10/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, së bashku me Kryeprokurorin e Shtetit, z. Aleksandër Lumezi, kanë pritur në takim delegacionin e Prokurorisë së Përgjithshme të Republikës së Turqisë, i udhëhequr nga Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Turqisë, Mehmet Akarca, të shoqëruar nga Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë, zj.  Kivilcim Kiliç.

Ministri Tahiri  takoi Kryetaren e Odës së Noterisë së Republikës Kosovës, znj....
Prishtinë 28/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri priti në takim Kryetaren e Odës së Noterisë së Republikës Kosovës, znj. Arbena Shehu, të cilën e njoftoi me prioritetet e tij lidhur me fushën e noterisë. 

Ministri Abelard Tahiri priti në takim ambasadorin e Hungarisë, z. Laszlo Marku...
Prishtinë 28/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri takoi ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz, me të cilin diskutuan për  prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë.  

Ministri Tahiri takoi ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, z. Per Strand Sja...
Prishtinë 28/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka pritur në takim ambasadorin e Mbretërisë së Norvegjisë, Per Strand Sjaastand, të cilin e njoftoi me prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë.  

U mbajt takimi i radhës i Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Lig...
Prishtinë 26/09/2017

Është mbajtur sot takimi i radhës i Bordit Bashkërendues për Sundimin e  Ligjit i organizuar për herë të parë nga Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK) dhe i kryesuar nga Kryesuesi i KGjK-së, Nehat Idrizi.

Ministri Tahiri priti në takim Kryeprokurorin e Shtetit, z. Lumezi
Prishtinë 26/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka pritur në takim, Kryeprokurorin e Shtetit, z. Aleksandër Lumezi, të cilin e ka njoftuar me prioritet e tij si Ministër i Drejtësisë.

Tahiri takoi ambasadorin austriak në Kosovë, z Pfandler
Prishtinë 26/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka pritur në takim Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Gernot Pfandler, të cilin e njoftoi me prioritetet dhe punën e Ministrisë së Drejtësisë.  

Vazhdon punimet e radhës  Grupi Punues për rishikimin e Legjislacionit Penal (K...
Prishtinë 22/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, mori  pjesë në  punëtorinë e radhës të Grupit Punues për rishikimin e Drejtësisë Penale (Kodit Penal dhe Kodit të Procedurës Penale).

Ministri Tahiri takoi Drejtorin e misionit të USAID-it në Kosovë, z. James Hope
Prishtinë 21/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot  ka pritur nё takim Drejtorin e misionit të USAID-it në Kosovë, James Hope.  Ministri Tahiri dhe z. Hope  njoftuan njeri tjetrin me prioritetet dhe  programet tyre, të cilat kanë për qëllim fuqizimin e sektorit të drejtësisë në Kosovë.

Ministri Tahiri: Do ta rrisim buxhetin për KGJK-në
Prishtinë 20/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, u takua me Kryesuesin e Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Nehat Idrizi. Z. Idrizi e njoftoi Ministrin Tahiri për sfidat me të cilat përballet sektori i drejtësisë, prioritetet e KGJK-së si dhe theksoi përkushtimin e tij për të rritur efikasitetin e punës së Gjykatave në nivel vendi. Nga ana e tij, Ministri Tahiri ofroi mbështetje të plotë KGJK-së në ushtrimin e mandatit kushtetues dhe ligjor, në mënyrë tërësisht të pavarur. 

Ministri Tahiri takoi Shefin e  Misionit të Komunitetit Ndërkombëtar të Kryqit ...
Prishtinë 20/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri,  ka pritur nё takim Shefin e Misionit të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (KNKK) në Kosovë, z. Agim Gashi, i cili  e njoftoi Ministrin Tahiri për angazhimet e KNKK-së, e në veçanti për çështjen e personave të pagjetur.

Ministri Tahiri priti në takim përfaqësuesit e Korporatës së Sfidave të Mijëvje...
Prishtinë 20/09/2017

Sot Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri priti në takim përfaqësuesit e Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit, të udhëhequr nga udhëheqësja e ekipit për Kosovë, Sarah Olmstead dhe koordinatori nacional, Petrit Selimi. Gjatë këtij takimi, Ministri Tahiri, i  njoftoi përfaqësuesit me prioritet e tij lidhur me fushën e sundimit të ligjit. 

Ministri Tahiri priti në takim kryetarin e Odës së Avokatëve, z. Osman Havolli
Prishtinë 19/09/2017

Sot Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri priti në takim kryetarin e Odës së Avokatëve, z. Osman Havolli. Gjatë këtij takimi Ministri Tahiri u njoh për së afërmi me kërkesat dhe sfidat me të cilat ballafaqohet ky institucion.

Ministri Tahiri priti në takim përfaqësuesin e UNDP-së për Kosovë, z. Andrew Ru...
Prishtinë 19/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot ka pritur nё takim përfaqësuesin e UNDP-së për Kosovë, z. Andrew Russell. Gjatë këtij takimi, palët shprehen gatishmërinë për të thelluar  bashkëpunimin e dyanshëm, veçmas në fushën e drejtësisë.

Ministri Tahiri priti në takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ...
Prishtinë 18/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur nё takim Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, z. Ruairi O’Connell, i cili fillimisht uroi ministrin Tahiri për detyrën e re.

Ministri Tahiri priti në takim Ambasadoren e Turqisë në Kosovë, znj. Kiliç
Prishtinë 18/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, sot ka pritur në takim njohës Ambasadoren e Turqisë në Kosovë zj.  Kivilcim Kiliç. Ambasadorja Kiliç fillimisht përgëzoi Ministrin Tahiri për detyrën e re dhe njëherit rikonfirmoi mbështetjen e shtetit të Turqisë edhe në të ardhmen.

Filloi punën punëtoria dyditore me temën: “Menaxhimi Pasurive të Sekuestruara d...
Prishtinë 18/09/2017

Sot filloi punën punëtoria dyditore e takimit të dytë e rrjetit BARIN, e  organizuar nga TAIEX dhe Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe të Konfiskuar, me temën: “Menaxhimi Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara”, ku po marrin pjesë përfaqësues nga Maqedonia, Shqipëria, Sllovenia, Mali i Zi dhe Kroacia.

Inaugurohet Qendra Edukuese - Korrektuese për të Mitur
Prishtinë 15/09/2017

Sot Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, mori pjesë në inaugurimin e Qendrës Edukuese-Korrektuese për të mitur në Lipjan, qendër e cila vlerësohet të jetë si një mundësi e dytë për të miturit që kanë problem me ligjin. Gjatë kësaj ceremonie Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri tha se ndjehet i nderuar që puna e parë e tij si ministër është inaugurimi i kësaj qendre.

Ministri Tahiri priti në takim shefen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sund...
Prishtinë 13/09/2017

Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim njoftues shefen e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX).

Ministri Tahiri takoi shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian, znj Apostolova
Prishtinë 13/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, u takua me shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian, njëherësh përfaqësuese e posaçme e BE-së në Kosovë, znj. Nataliya Apostolova.

Ministri Tahiri priti në takim ambasadorin e SHBA-së, Greg Delawie
Prishtinë 12/09/2017

Sot, Ministri i Drejtësisë, z. Abelard Tahiri, ka pritur në takim njoftues ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z. Greg Delawie.  Gjatë këtij takimi, z Tahiri falënderoi Ambasadorin Delawie për bashkëpunimin dhe përkrahjen që ka ofruar Ambasada e SHBA-së në Kosovë, me theks të veçantë në fushën e sundimit të ligjit dhe forcimit institucional të kësaj fushe. 

Dhurata Hoxha ia dorëzon detyrën ministrit të ri, Abelard Tahiri
Prishtinë 11/09/2017

Sot, Ministrja e deritanishme e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, i dorëzoi detyrën Ministrit të ri, z. Abelard Tahirit, të cilit i  uroi suksese dhe i ofroi bashkëpunim edhe në të ardhmen.

Ministrja Hoxha kujton 11 Shtatorin: Si gjithherë shprehim solidaritet me vikti...
Prishtinë 11/09/2017

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka rikujtuar 11 Shtatorin, ditën e sulmit të tmerrshëm “djepit të demokracisë së përbotshme, Shtetet e Bashkuara”, duke e cilësuar edhe si “sulm ndaj çdo qytetari të lirë”, në një postim në rrjetin social.

Ministrja Hoxha: Kryesit e krimeve të luftës ndaj shtetasve të Kosovës duhet të...
Prishtinë 25/08/2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot, ka pritur në takim këshilltarin e lartë të Zyrës Global Criminal Justice me seli në Uashington, Ari Bassin, me të cilin diskutoi për çështjen e krimeve të luftës.

Ministrja Hoxha takoi dekanët Wing dhe Ross nga Iowa
Prishtinë 19/07/2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot, priti në takim dekanët e Universitetit të Iowa-s, ekspertë të së Drejtës dhe të drejtave të njeriut, znj. Adrien Katherine Wing dhe z. Christopher Rossi, dhe me këtë rast diskutoi për mundësinë e bashkëpunimit e partneritetit ndërmjet dyja shteteve edhe në fushën e drejtësisë.

Ministrja Hoxha  nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi  me Qendrën Kosovare për R...
Prishtinë 12/07/2017

Sot, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka pritur në takim Drejtoreshën Ekzekutive të Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), znj. Feride Rushiti, me qëllim të rritjes së bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë dhe Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), kanë nënshkruar marrëveshje mirëkuptimi.

Ministrja Hoxha nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi me Caritas Kosova
Prishtinë 10/07/2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot, ka pritur në takim Drejtorin Gjeneral të Caritas Kosova, Don Viktor Sopi, me qëllim të vendosjes së bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Drejtësisë dhe Caritas Kosova, kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi.

Ministria e Drejtësisë e përkushtuar për transparencë, kërkon anulimin e konkur...
Prishtinë 30/06/2017

Njoftojmë opinionin se Ministria e Drejtësisë, ka kërkuar nga Ministria e Administratës Publike shpalljen e konkursit për drejtor të Shërbimit Korrektues, siç përcaktohet me dispozitat përkatëse të legjislacionit në fuqi për emërimin në pozitat e larta drejtuese në shërbimin civil.

Ministrja Hoxha priti kuvendarët e Bavarisë
Prishtinë 29/06/2017

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, sot, ka pritur në takim një delegacion të Parlamentit të Bavarisë, të cilëve u printe, Znj. Sylvia Stierstorfer, deputete e këtij parlamenti.

Ministrja Hoxha, takoi delegacionin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë së Shqip...
Prishtinë 02/06/2017

Ministrja Hoxha fillimisht i uroi mirëseardhje delegacionit, dhe i njoftoi me aktivitetet e Ministrisë së Drejtësisë veçmas sa i përket procesit të rishikimit të sektorit të sundimit të ligjit, si dhe procesit të rishikimit të legjislacionit për përgjegjësitë disiplinore për gjyqtarë dhe prokurorë.

Ministrja Hoxha: Shërbimi Noterial është kontribuues i madh pozitiv i sistemit ...
Prishtinë 27/05/2017

Sot,  Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, në pesë vjetorin e Shërbimit Noterial në Kosovë, mori pjesë dhe mbajti fjalë përshëndetëse, me rastin e këtij solemniteti.

Ministrja Hoxha: Profesioni i ndërmjetësimit tani e tutje shtrihet edhe në veri...
Prishtinë 26/05/2017

Sot, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, në një ceremoni solemne, ka dhënë certifikatat e ndërmjetësimit për 19 ndërmjetësues të Rajonit të Mitrovicës, ku 14 prej tyre janë serbë dhe boshnjakë, të cilët do të punojnë në komunat e veriut.

Ministrja Hoxha: Noteria i kontribuon përmirësimit të jetës së qytetarëve
Prishtinë 26/05/2017

Sot, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, priti në takim, Presidentin e Unionit Ndërkombëtar të Noterisë, Marqueno Jose de Lano, zv. Presidentin Lucini, Kryetaren e Odës së Noterisë së Republikës Kosovës znj. Arbena Shehu, si dhe Fatmir Halimi.